Koolinoor vajab senisest rohkem tööharjumust, leiab hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Maarika Liivamägi.
- Hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Maarika Liivamägi. Foto: Marko Mumm / Meediafoto
Praegune riiklik regulatsioon näeb kohati juba täiskasvanute mõõtu 15–17aastastele ette osalise ja paindliku tööaja. Õpilaste peamine fookus peab olema õpingutel, kuid oskusliku planeerimise, motivatsiooni ja toetava keskkonnaga saab ühildada õppimise töötamisega.
Paljudele lapsevanematele on suureks peavaluks pikk suvevaheaeg, kus otsitakse noortele mõistlikku rakendust , mis aitaks tulevikus kaasa iseseisvumisele. Mitu lapsevanemat ja noort on avaldanud rahulolematust, et praegune seadus võimaldab tööd teha ainult poolel koolivaheajal ja piiratud tunnid päevas. Koolinoorte suvevaheaeg ühtib turismihooaja kõrghooajaga, mil hotellid on täis turiste ning iga lisapaar töökäsi teretulnud.
Esimene kogemus
Hotellid ja restoranid on paljude kooliõpilaste esimene töökoht või kooli kõrval praktikum, kus esimesed tööalased kogemused omandada, sest see sektor võimaldab noortele osalist ja paindlikku tööaega. Eestis on mitu hotelli juhti ja omanikku, kes on alustanud oma karjääri majutussektoris portjeena kohvreid kandes juba keskkooli ajal.
Noore töölevõtmisel on kahjuks ka tumedam pool. Praegusel noorel on kohati teistmoodi arusaam kohustustest ja lubaduste täitmisest, mistõttu võib kergelt antud lubadus tööle tulla saada murtud pärast paaripäevast tegelikult tööl käimise kogemust. Pole harvad juhused, kus noor teatab üsna kergekäeliselt, et alguses esitletud tööülesanded ei ole siiski kontimööda või tuleb mingi uus idee, kuidas oma koolivaheaega veeta.
Tööaja arvestus
Töölepingu seaduse alaealiste tööhõivet puudutavat regulatsiooni peab täiendama nii, et tööaja arvestamine muutuks paindlikumaks. Muudatus on vajalik tööandjale, kes vabaneks kohustusest maksta palka ka mittetöötamise eest ning võtaks pingeid maha õppivalt noorelt, kel õppeperioodil ei ole võimalik töötada täies mahus. Noorte tööaja ja -tingimuste reguleerimist puudutavate seaduste kaasajastamine loob eeldused lisatöökäte värbamiseks ja tõstab sektori konkurentsivõimet. Mida rohkem on meil tööharjumusega noori, seda paremini integreeruvad nad pärast õpinguid tegeliku tööeluga.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.